What is LED Light Emitting Diode
SMD-Led-Screen-Tech-liquid-emitting-diode

Led Ekran Nedir?

LED ( Light Emitting Diode, Işık Yayan Diyot), yarı – iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. 1920’lerde Rusya’da icat edildi ve 1962 yılında Amerika’da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirildi.
Bu teknoloji başlangıçta yalnızca zayıf kuvvetli kırmızı ışık verebilse de günümüzde başta led ekran olmak üzere, morötesi kızılötesi gibi bir çok alanda kullanılmaktadır

Led ekran denince akla ilk evlerimizdeki televizyonlar geliyor ancak bunlar led ekran değil led aydınlatmalı ekranlardır.Televizyonların üstünde sağında solunda yada arkasında led şeritler bulunur ve bunlar aydınlatma amaçlı kullanılır görüntüleme amaçlı kullanılmaz. Led ekranlar ise gerçek led olup kırmızı yeşil mavi (RGB) renklerini kullanarak 281 trilyon (16bit) renk oluşturabilirler.

Led ekran söz konusu olunca bir çok led markası görüyoruz. Popüler markalar Nichia, Cree, Multicolor, Nationstar, Silan, Epistar’dır. Ve bir çok şirket led ekran markası olarak epistar kullandığını söylüyor ancak gerçekte epistar tam olarak kapsüllenmiş bir led yapmaz Epistar sadece kapsüllemede kullanılan yongayı yapar. Ancak kendi ürettiği yongayı kapsülleyen firmada var tabiki Nichia kendi ürettiği yongayı kapsülleyerek kendi ürünlerine 5 yıllık garanti sunuyor.
Peki hangi marka en iyi diye sorarsanız buna şüphesiz olarak Nichia diyebiliriz ancak fiyat performans oranını göz önünde bulundurduğumuzda optimum seçim diyemeyiz. Nichia fiyatlarının diğer marka fiyatlarını üçe katlaması seçim yaparken bizi durup bir daha düşünmeye zorluyor.

SMD-Led-Screen-Tech-liquid-emitting-diode

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ